Fotó: Tamás Zsófia
No items found.

Lilith leányaiként érvényesülni egy patriarchális rendszerben

Fotó: Tamás Zsófia

Kali Ágnes Megvakult angyalok könyvbemutatója a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Még a nap is kisütött egy egész délelőttnyi rejtőzködés után Kali Ágnes könyvbemutatójára a 12. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét második napján. A Megvakult angyalokkal is megismerkedhetett a kolozsvári közönség Horváth Benji moderálásában.

Miután Benji megkérdezte Ágnestől, hogy hogy van és mindenki megbizonyosodott róla, hogy jól, kezdődhetett a beszélgetés. Mint megtudtuk, a kötetben szereplő szimbólumokat, motívumokat Ágnes berendezési tárgyakkal azonosítja, a „könyvespolcai önmagában, életbenmaradási gyakorlatok, kapcsolattartások magasztosabb dolgokkal”. A mitológiai hősök, akik megjelennek a kötetben példák arra, hogyan lehet megtalálni a közös metszetet. Nem élő személyek, de adnak valamit, amit tovább akar vinni: Cassandra felelősségét a jövőbelátásáért, Artemisz mérhetetlen erejét, amivel a női erőben hinni tud és Lilith fekete holdját, ami nélkül nincs világosság. Ezek olyan szemelvények, amik kapcsolódási pontokat adnak, lehetőséget teremtenek a párbeszédre Lilith többi leányával.

Ágnes szerint az írás a terápia utáni pillanat. Ereje és tanító jellege van, mégis a lényege az, hogy ne csak magán segítsen vele, hanem lehetőséget adjon másoknak is a gyógyulásra általa. A Megvakult angyalokban túl akart lépni azon a hozzálláson, amikor meghatódik önmagán, a saját sebeit nyalogatja. Ezek a versek nem arról szólnak, hogyan facsarja ki Kali Ágnes a szívét és ez milyen érzés számára, hanem a szívkifacsarás kollektív élményéről. A kötetben, ahogy Benji is megjegyezte, sok-sok nő van, aki mind Ágnes, de egyik sem teljesen. „Az én életemből túlságosan sok időt és energiát elvesz az, hogy egy ilyen patriarchális rendszerben kell nőként érvényesülnöm” – mondja válaszként, hozzátéve, hogy nagyon unja, nagyon fárasztó, de küszködik és küzd vele rendületlenül. Ez a küzdelem pedig lépten-nyomon fellelhető a verseiben is.

A Tarot kártyákról is szó esett. A kártyaolvasás, Ágnes szerint, távolságtartást igényel, egy közvetítői szerepet, hiszen ezek az üzenetek nem róla szólnak. Benji, párhuzamot teremtve a költői és a Tarot kártya olvasói szerepek között, rákérdezett, ezeket Ágnes is hasonlóan látja-e, aki elmondta, hogy bár mindkettő lehetőséget ad önvizsgálatra, a kártyaolvasást mégis sokkal önzetlenebbnek tartja.

Arról, hogy mi a két kötet viszonya egymással és a szerzőjükkel, megtudtuk, hogy bár mindekettőben felfedezhető a családmotívum, a lírai én sokat változott az Ópia óta. Ágnes kinőtte a költészet elromantizált gondolatát és ebben segített a feilmserés, miszerint az Ópia recepciója egy olyan beskatulyázó folyamat volt, amiben elvesztek a kötet gyengeségei. A cél az volt, hogy a mostani Kali Ágnes tudja megölelni az öt évvel ezelőttit – és ez meg is valósult.

A beszélgetés során azt is megtudhattuk, hogy milyen állat lenne Ágnes (gepárd) és hogy egy álmában hogyan osztotta szét fogait a nagytatája közöttük (egy mondóka ritmusára). Meghallgathattuk többek között a Szucsávai sirató, a nempatrícia és a You do not do, you do not do című verseket. A végén egy asszociációs játék zárta bemutatót, néhány példa ezekből a szópárokból: techno party – hiányzik, angyal – anyukám, ikon – Mária, háztető – Benji instasztorija, konyha – az asszony helye , házasság – Misi, hivatal – fúj, démon – barát.

Tamás Zsófia fotói

Összes hónap szerzője
Legolvasottabb