No items found.

Önkitárulkozás és egyéb extrém sportok – az Erdélyi Híradó Kiadó köteteinek bemutatója a Csíkszeredai Könyvvásáron

A május 12–15. között megrendezett Csíkszeredai Könyvvásár második napján Borsodi L. László és Dimény H. Árpád költők páros kötetbemutatóján vehettek részt az érdeklődők: az Estére megöregszel és a Fák Daphnénak című kötetekről Zsidó Ferenc, a Székelyföld folyóirat főszerkesztője kérdezte a meghívottakat.


Zsidó Ferenc kezdésként arra kérdezett rá, hogy a költők hogyan kategorizálnák saját magukat, mit gondolnak a kategorizálásról általánosságban, azt a feltételezését véve alapul, hogy Borsodi L. László a „prózaversszerző”, Dimény H. Árpád pedig az „önkitárulkozó szerző”. Dimény H. Árpád elmondta, hogy nem tiltakozik a beskatulyázás ellen, az önkitárulkozó líra áll hozzá a legközelebb, ezért is jelenik meg gyakran az írásaiban. Véleménye szerint egy költőnek kiemelten fontos empatikusnak lennie, hiszen ez az olvasó számára élvezhetőbbé teszi a verset. Borsodi L. László, folytatva a gondolatmenetet, elmondta, hogy egyetért azzal, hogy az önkitárulkozás egy játék, amely során a költő dönti el, hogy mi az, amit megmutat magából, és hogy ebből mennyi igaz. 

Fotó: Tamás Zsófia


Az írás folyamatáról, a kötet létrejöttének körülményeiről és a címadó versről beszélgetve kiderült, hogy a mitológia iránti vonzalma tette ennyire fontossá Dimény számára a Fák Daphnénak című szöveget, amelyet eleve egy elég erős versnek tartott. Ugyanakkor ez nem jellemzi a kötet egészét, „nem egy konceptkötet” – vallotta a szerző – „nem emeltem ki egyet, hogy ez legyen a törzse az egész kötetnek, és ebből nőnek ki az ágai, inkább csak ízelítőt ad a hangulatából”. 

Fotó: Tamás Zsófia


Az alkotási folyamatáról elárulta, hogy általában történeteket próbál illusztrálni képi elemekkel, nem vizuális ingereknek köszönhetően születnek a versei. Bevallotta, hogy mindig is szerelmes típus volt, az óvodában egyszer még vízfestéket is evett, hogy lenyűgözze kiszemeltjét: szerelem nélkül nem tudja elképzelni sem az irodalmat, sem az életet. Mesélt még korábbi köteteiről, a kortárs amerikai költészettel való viszonyáról és műfordításairól, amiket internetes aktivitásának köszönhet.

Fotó: Tamás Zsófia


Borsodi L. László elmondta, hogy kötetének megalkotásában az adta a kezdő lökést, amikor felfedezte, édesapja „másként is van”. A kötetében megjelenő többnézőpontúság nem újdonság nála, az azt megelőző, Szétszórt némaság című kötetben is megjelenik. Az intertextualitás, a vendégszövegek az egyhangúság elkerülésének céljából vannak jelen. Ezt a játékosságot édesapja egyik megszólalása ihlette, amely arra vonatkozott, hogy a fia kihagyta őt a kötetéből, erre való válaszként született meg az Estére megöregszel, „egy olyan szarkofág, ami csak róla szól”. 

Összes hónap szerzője
Legolvasottabb