Siklódy Ferenc: Old TV
No items found.

A tragikum meghatározása a létezés földrajzának határain belül (Determinarea tragicului în limitele geografiei ființei)

XXXIII. ÉVFOLYAM 2022. 04. (834.) SZÁM – FEBRUÁR 25
Siklódy Ferenc: Old TV

1. §. A létezés regiszterei a határ fogalmához viszonyítva határozódnak meg: az állati azt a határt képviseli, amely nem ismeri önmagát; az emberfeletti az a tudat, amely nem ismer határt; egyedül az ember képviseli egy időben a határoltságot és a határ tudatát.


2. §. A tragikussal1 olyan térben helyeződünk el, amelyet a létezés véges és tudatos lényei népesítenek be. A tragikus szituáció csakis határolt és tudatos, a határral szembesített lényekkel kompatibilis.


3. §. Ha a tragikum a tudat és a határ közötti dialógus terébe íródik be, ez annyit jelent, hogy meghatározottsága nem valósulhat meg csakis a határ minőségének meghatározásával. A határ fenomenológiája úgy hozható létre, ha felállítjuk a határ lehetséges meghaladásának pontos hierarchikus fokozatait. A határ meghaladása legmagasabb nehézségi fokának határhelyzete a tulajdonképpen meghaladhatatlan határ.


4. §. Az egyedüli meghaladhatatlan határ: maga a végesség. A tragikumot egy tudatos és véges lénynek a saját végességével mint határral való találkozásánál kell keresni.


5. §. A határ tehát sajátos tartalmat nyújt a tragikumnak. A tragikum meghatározó vonása a tény, hogy minden esetben a határon zajlik le.


6. §. A tragikum sajátos tartalma arra a tényre utal, hogy a tragikum nem hétköznapi rossz, hanem a határral való tudatos szembeszegülés következménye. Ám mint ilyen, a rossz képes arra, hogy a szó legtágabb értelmében vett teremtő cselekedetre emlékeztető feszültséget hozza létre. E feszültségbe zártan tehát ott a nyitás a jó, a kitartásban megnyilvánuló jó felé. A kitartással egyszerűen hozol létre egy új állapotot.


7. §. fennséges átformált fájdalom, amely a határral való találkozás feszültségétől önnön ellenpólusába vált át. A fenséges viszi el az embert saját létezésének pereméig, ahhoz a határhoz, ahol a létezés földrajzában az abszolút szabadság tájai körvonalazódnak.

8. §. A tragikus tehát nem jelenik meg az abszolút határ csábítása és elérésének megkísérlése nélkül. A tudat, amely a test (és a végesség) határai között, és a szabadság, amely a szükségszerűség keretei közt marad, kizárja a tragikus megjelenését. A tragikus nem létesülhet olyan helyzetekben, amikor a tudat lendületeit a létezés végességével mérik.


9. §. Azon egyéni lendületek, amelyek megtörnek a véges létforma határoltsága okán, nem lehetnek tragikusak – csakis azok, amelyek a humánum konszenzusát képesek egybesűríteni (tehát egyetemesen reprezentatívak). Ennek okán csak a kiemelkedők lehetnek tragikusak, mert csak ők jutnak el a tragikus sajátos határvonaláig, csak ők példamutatóak közös törekvéseink és bukásaink számára. Az őrület az a terv, amely a határ felé törekszik az extravagánsság jelentéktelen formája által.


10. §. Az a tényező, amely elviseli a saját, határokat kísértő cselekedeteinek a következményeit, tragikus páciensnek nevezhető. Csak olyan mértékben páciens, amilyen mértékben elviseli saját tetteinek következményeit. A tragikus páciens a tragikus szcenárium legfőbb eleme (hős), mert ő kezdeményezi a határral való kollíziót.


11. §. A tragikus ágens a tragikus páciens által provokált és megvívott határhelyzet megszemélyesítése. Ő az a tényező, amely elviszi a pácienst a tragikus határig, és a teljes meghaladás ágensévé formálja át.


12. §. A határolt és tragikus páciensi tudat közötti konfliktusból, amelyet a tragikus ágens személyesít meg, senki sem távozik legyőzve, és mindenki veszít. A győzelem és a vereség kettőssége akkor áll fenn, amikor a határ engesztelhetetlen és az öntudat sem leépíthető.

A megszemélyesített határ győzelme állandóságában áll. A szenvedő tudat győzelme a terv megvalósításával szembeni állhatatosságban rejlik.


13. §. A halál jelenti minden egyén jogát a tragikushoz, olyan mértékben, amennyiben minden esetben ismétli a véges tudat tervének találkozását a véges természet realitásaként felfogott határkísérlettel. A létezés földrajzának fogalmaival élve, a tragikus létezés úgy határozható meg, mint isteni étvágy a korporalitás (végesség) körülményei között.


14. §. Ha „a halál jelenti minden egyén jogát a tragikushoz” (13. §), akkor ez olyan jog, amelyet minden esetben egyénenként kell megszerezni, vagy oly módon, hogy ez társadalmi visszhanggal bír és relativizálja a történelem határvonalait, vagy pedig úgy, hogy kulturális visszhangja van, és az emberi természet határait tolja ki (a mű által).


15. §. Bármely elért határ relativizálása, a történelmi hősnek a tragikus-egzisztenciális szcenáriumba való integrálása által történik. A peratológia keretein belül e mondat: „a tragikus hősök egy korszak határánál születnek” – annyit akar jelezni, hogy a történelmi tragikus hős egy olyan határt céloz meg, amely tudatához képest abszolút és az emberiséghez viszonyítva relatív. A történelmi hős lét-tragikuma nem más, mint az emberiség tragikumának (a történelemnek) a megvalósulásáért fizetett ár. A történelem hőse tehát azt abszolútnak tételezve szegül szembe a határral, amely az ő cselekvése által válik eggyé a relatív határok sokasága között.


16. §. A történelem az emberiség egészére vonatkoztatva jeleníti meg a tragikusra való jogot, amennyiben minden egyes generáció törekszik egy határ elérésére, ami csupán részegysége a végtelen számú ideiglenes határok sorozatának. A történelem tehát a meg nem határozottság tragikuma.


17. §. A történelem a maga során a tudat és a határ közötti dialógus, amennyiben az emberiség (a történelem alanya), ha úgy határozzuk meg, mint az összes egyéni tudat sokaságát, maga is tudatnak tekinthető.


18. §. A tudat és a határ közötti viszony nem szimmetrikus az egyén és az emberiség esetében, mert:

a) Az egyéni tudat nincs az emberiség tudatával egy szinten. A tragikus szempontjából: az egyéni tudat és az emberiségé közötti különbség a halál alanya és a történelem alanya közötti különbséget jelenti. Az első esetben egy olyan alany tragikumáról beszélünk, aki túl akar lépni végessége határain (a meghatározásén); a második esetben a tragikus olyan alanyhoz köthető, amely önmagát meghatározni kívánja, tehát túl akar lépni a határozatlanságon.

b) A határ, amelyhez az egyéni tudat viszonyul, nem egyenlő azzal a határral, amelyhez az emberiség viszonyul. Ha az egyéni tudat annyiban tragikus, amennyiben szándéka szerint nem ismer határt a végesség keretei között, az emberiség annyiban tragikus, amennyiben végtelen számú ideiglenes határ átlépésével akar átjutni egy határon.


19. §. Az egyetlen azonos elem a két tragikus struktúrában a megtett út negativitása: aki nem kíván elérni egy határhoz: eléri, aki el kíván érni egy határhoz: nem éri el.

A halál tragikus volta nem a megvalósulása, de az átformálására irányuló vágy; a történelem tragikus jellege nem a határ elkerülése, hanem a vágy annak létrehozására.


20. §. teremtő aktus és a történelmi tett a tudat két lehetséges modalitása a határral történő dialógusra a tragikus szcenárium keretén belül. A teremtő hős az egzisztenciális határral a mű által helyezi szembe saját tudatát; a történelmi hős pedig a cselekvés által.


21. §. A mű a tudat és a határ közötti magányos dialógus tiszta terméke. Az egzisztenciális határ csábítását jeleníti meg egy egzisztenciális jellegű tragikus szcenárium keretében. A tett egy olyan dialógus eredménye, amely a tudat és a határ között zajlik a világ színpadán. Az egzisztenciális határ átváltozását jeleníti meg egy történelmi jellegű tragikus szcenárium keretében.


22. §. pesszimizmus a tudatos és véges létezés állapota, amely az azonnali találkozást váltja fel a leküzdhetetlen határral, vagy a különféle kijelölt és elért határok folyamatos relativizálását egy negatív cselekedetben. A pesszimizmus azt jelzi, hogy a tudat képtelen felismerni a rossz dialektikáját a tragikus szféráján belül.


23. §. A peratológia keretein belül a tragikus megszüntetésének két fő módozata van: a) az abszolút határoltság relativizálása, amely a létezés tragikus voltának megszüntetését célozza egy földöntúli paradicsom posztulálása által; a relatív határoltság abszolutizálása, amely a történelem tragikus voltának megszüntetését célozza a történelem „befagyasztása” és egy földi paradicsom posztulálása által.


24. §. Bármely, a tragikus megszüntetésére irányuló törekvés a tudatos és véges létező saját ontológiai státusával szembeni szolidaritásának a hiányát eredményezi, vagyis a saját emberi élet megélésének és az emberiség történelmének a tagadását.


25. §. A tragikus tehát ekként is meghatározható: ha meghaladod határaidat:, „megbűnhődsz”; ha nem haladod meg: nem vagy ember.

KARÁCSONYI ZSOLT fordítása


Jegyzet

1 Liiceanu szóhasználata a tragikum és a tragikus között helyezi el a szövegben megjelenő tragikus fogalmát. A tragikusról beszél, de annak nem a magyar nyelvben megjelenő hétköznapi értelmében, lásd: tragikus baleset. A magyar elméleti szóhasználat okán a címben a tragikum kifejezést használom, a szövegben, ha ezt a szövegösszefüggés lehetővé teszi, a tragikust. Jelen szövegrész Gabriel Liiceanu: Tragicul. O fenomenologie a limitei și a depășirii (A tragikus. A határ és a meghaladás fenomenológiája) című kötetében jelent meg (Editura Univers, Bucureşti, 1976, 37–41. o). A ford.



Gabriel Liiceanu 1942-ben született Râmnicu Vâlceán. Filozófus, író, több mint harminc kötet szerzője. Fordítóként többek között Platón és Heidegger műveit ültette át román nyelvre. Munkásságát rangos romániai és nemzetközi díjakkal ismerték el.



Összes hónap szerzője
Legolvasottabb