No items found.

Az apadilemma

XXVII. ÉVFOLYAM 2016. 20. (706.) SZÁM – OKTÓBER 25.
fulszovegek_demeny_kemeny_codau_annamaria_borito_1



Demény Péter: Apamozsár. Lector Kiadó, Marosvásárhely, 2016.

A Kiáltvány az apák ellen című provokatív és számonkérő írás továbbgondolása és kifejtése a higgadtabb és árnyaltabb, de korántsem elnézőbb Apamozsár, amely eredetileg a szerző blogján jelent meg folytatásokban 2015 elején. Az erdélyi irodalom (múltjáról való gondolkodásnak a) hagyománya a szerző számára régóta problematikus téma, s így vitairata nem puszta „leszámolás” az elődökkel, hanem örökös dilemma lecsapódása.
Mi kerül a mozsárba? A főszövegben ott a hagyomány kétségbe vonása, az apákban való csalódás kifejezése, a közösséggel való azonosulás problémái, egy nacionalista diktatúra kisebbségének, illetve közösség és elitjei viszonyának az elemzése. Demény Péter többek között azt nehezményezi a ’89 előtti időszak kapcsán, hogy a társadalmi szabadság vágya szembekerült a művészi szabadsággal, hogy tehetség és tartás egymás függvényeként értődött, illetve hogy „[a]páink a szolgáltató művészet borzalmas gondolatát hirdetik”. A hasonló kijelentések érzelmi telítettségét az elméleti irányba való tapogatózás ellensúlyozza, amely olyan fogalmakat keres az erdélyi irodalmi jelenségek megértéséhez, mint például a kunderai kis nemzetek provincializmusa, a kis kontextus terrorja. Mindezzel e vékony kötet bevallott célja a mindenféle ideológiai, szimbolikus képződmények megkérdőjelezése, és a diktatúra alatti időszak erdélyi magyar irodalmi értékeinek az újragondolására provokál. Azokat, akiknek gondolkodói-művészi magatartását helyesli (Makkai Sándor, Láng Gusztáv, Székely János, Bodor Ádám, Szilágyi István, Bretter György stb.), kiemelten idézi, a hosszabb idézeteket pedig a szerző Bolero című darabjának kolozsvári előadásáról készült kinagyított-szétdarabolt felvételekkel felváltva a főszöveggel párhuzamosan futó lapszélekre helyezi, ezzel a gesztussal is egyértelműsítve a saját nézőpontját.
Az Apamozsár a rendszerváltás előtti és utáni időszak viszonyáról is szól, sajátos perspektívából teremtve így kapcsolatot a múlttal az olyan olvasók számára is, akiknek a ’89 előtti periódushoz csak közvetett hozzáférés adatot.



Összes hónap szerzője
Legolvasottabb