No items found.

Itthon és otthon

XXX. ÉVFOLYAM 2019. 13. (771.) SZÁM – JÚLIUS 10.



Balla Zsófia: A darázs fészke. Kalligram, Budapest, 2019.

Költészet, erkölcs, trauma. Zene, haza, politikai rendszer. Színház, barátság, szerelem. Dráma. A létbe vetettség, a többszörösen kisebbségi létbe vetettség, kezdet és vég közt feszülő paradoxon drámája. Ezzel és sok minden mással szembesül az, aki Balla Zsófia költő, író esszékötetét, lírai értekezéseinek első, egyben gyűjteményes kiadását föllapozza.
Esszét írni hallatlanul nehéz, mivel bárki úgy gondolhatja: esszét írni könnyű dolog. Merthogy ember kell hozzá csupán, aki reflektál, másokra, önmagára, a világra, a folyamatot pedig rögzíti. Irodalmi berkekben írásban. De rögzíthetné ecsettel, fényképezőgéppel, filmkamerával, síppal, dobbal, nádi hegedűvel. Egy kis tehetség, s a dolog máris lírai. A hangsúly azonban az értekezésen volna. Érteni másokat, önmagunkat, a világot és mindezt szavakba öntve értetni is. Egyszerre látni, láttatni azt, ami kint és bent gomolyog. Ahogyan egymással kölcsönhatásba lép.
Ez az, amiben e közel négyszáz oldalas, kékesfekete könyv jeleskedik. Aki elolvassa, sokat megért majd a hetvenes évek Kolozsvárjából, a rendszerváltozások csalóka illúzióiból, a kompromisszumra cseppet sem hajló alkat kompromisszumaiból, abból, hogy egyesek miért egyszerűen magyar írók, mások pedig mégiscsak erdélyi magyar vagy vajdasági magyar vagy felvidéki magyar vagy kárpátaljai vagy egyéb magyar írók, éljenek ők bárhol, bármilyen hosszú ideje.
Az időt és helyet boncolgató írásokból megismerhetők a kelet-európai identitás kialakításával járó buktatók is, tekintve, hogy az ember felmenői valahonnan valahova vándoroltak, adott esetben űzettek, vallásukat vagy megtartották, vagy nem, nyelvüket is vagy megtartották, vagy nem, miközben a fejük fölött az országhatárok is vagy megmaradtak, vagy nem, ilyen körülmények között pedig mit gondoljon magáról a magyar anyanyelvű, zsidó családból származó, Kolozsváron, de már Romániában született és nevelkedett, zeneakadémiát végzett, jelenleg Budapesten élő író, költő, aki ráadásul anya is, bár ez másik bonyolult történet.
Akit mindez érdekel, s aki Rainer Maria Rilke, Arany János, Radnóti Miklós, József Attila, Nemes Nagy Ágnes, Kertész Imre vagy Herta Müller világától sem idegenkedik, az nagy haszonnal forgatja majd Balla Zsófia a tőle megszokott tömörséggel, komolysággal, mélységgel, felelősségtudattal szövegezett esszékötetét. Tartalmas olvasást az Olvasónak!



Összes hónap szerzője
Legolvasottabb