No items found.

„a különféle kalandozások csak erősítik egymást” – Koman Zsombor debütkötetének bemutatójáról

Fizika, matematika és líra találkozásának csomópontjai; kísérleti formák, precíz tördelési eljárások és képversek; a reáltudományok eszköztárának hasznosítása a szépirodalom területén. Koman Zsombor Fizikai versek című debütkötetét lapozgatva, annak verseit olvasgatva, borítóját nézegetve ezek a gondolatok fogalmazódhatnak meg az érdeklődőben. A szerzővel június 10-én, pénteken a 11. Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten Mărcuțiu-Rácz Dóra beszélget a Bulgakov Kávéházban. 


Koman Zsombor Brassóban született, az egyetemen fizikát és alkalmazott matematikát tanult. Jelenleg New Yorkban él, egy kutatóintézetben dolgozik. „Mint az kiderült, egy kocka vagyok” – jegyzi meg mosolyogva. „Rendkívül szerteágazó érdeklődési köröd van, amiért elsőkörben irigyelni foglak, de szerintem második körben is” – ismerteti Mărcuțiu-Rácz Dóra a szerzőt, és még puskáznia is kell a szerző életrajzából, nehogy kihagyjon valamit: „voltál már vándorszínész, kutatóinas, magántanár, programozó, mentor és mentorált”. Korábban a Független Mentorhálózaton keresztül kereste fel Lanczkor Gábort, akivel a versein dolgoztak, és aki debütkötetét szerkesztette. Jelenleg a szerző versfordítással is foglalkozik, a filozófia is érdekli, mindeközben költőként is alkot. 


Koman Zsombor általános iskolában kezdett el verseket írni. Időközben kezdte megérteni, hogy ezzel (is) szeretne foglalkozni: a szöveg formálásával, létrehozásával, nem csak az olvasásával. A szerző debütkötete az utóbbi 10 év verseit foglalja magába, meglepő volt Mărcuțiu-Rácz Dóra számára, hogy verseit már a Helikon előző fiatal irodalmi betétlapjában, A nagy Kilometrikben is olvashatta 2013-ban. Többnyire belülről figyelhette a kötet alakulásának lépéseit, a könyv formátuma kapcsán megjegyzi, a szerző formákkal, tördelési megoldásokkal, képversekkel való kísérletezése következtében ezen is változtatni kellett, ez az első kötet a Hervay Könyvek sorozatból, amely szélesebb. Koman Zsombor mosolyogva jegyzi meg, elképzelhető, hogy sok mindenkinek az agyára ment, de Mărcuțiu-Rácz Dóra szerint ha már tíz évet várt erre a kötetre, ez még belefér. 


Koman Zsombor szerint a tág érdeklődési kör egyes elemei kiegészítik egymást, „a különféle kalandozások csak erősítik egymást”. Tulajdonképpen így – ennek eredményeként – születtek a versek is. Az idő fogalma kerül itt fókuszba, de például a fizika is rengeteget foglalkozik ezzel a kérdéssel. A reáltudomány eszköztárából a modellezés fogalmát is hasznosítja lírájában. Fontosnak tartja tudatosítani magunkban, hogy amit mi észlelünk a világból, az csupán egy torz közelítés. Ez nem azt jelenti, hogy nem igazi tapasztalat, hanem azt, hogy mindig torz. Mindezek mellett több olyan tényező is hatással van írói világára, amit gyakran nem is ért, amiről esetleg nem is tud, vagy épp nem tudatosan fogadja be, csak később realizálja és magyarázza meg saját maga számára. Megemlíti azokat a verscímeket, amik például kínaiul jelennek meg, majd megnyugtatja a jelenlévőket: ezeket ő sem tudja jól kiejteni, de kétségkívül minden minket körülvevő tényező hatással van ránk.

Összes hónap szerzője
Legolvasottabb