No items found.

„Hagyom, hogy belebotoljak emberekbe és történetekbe”

Jobbra vagy balra, északnak vagy délnek? – teszi fel a kérdést Dobray Sarolta; így téved ismeretlen településekre, és így botlik emberekbe és történetekbe. A XII. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét keretén belül, június 10-én, szombaton Dobray Saroltával Harbula Hajnalka beszélgetett.

Vannak olyan történetek, amelyekre Dobray Sarolta teljesen véletlenszerű módon talál rá egy-egy felfedezőút során, de az sem ritka, hogy a közvetlen környezete révén vagy megkeresések által találkozik olyan életutakkal, amelyek megérintik őt, és amelyeket szeretne kihangosítani. Ezt teszi szociografikus történeteiben, amelyekből 2022-ben válogatás készült Beűzetés a Paradicsomba – Igaz mesék címmel.  

Riport, szocioriport, mese, történet, vagy minek is nevezzük? – teszi fel a kérdést Harbula Hajnalka. Dobray Sarolta riportnak nevezi a kötetben található szövegeket. A riport – jegyzi meg – több mint egy interjú, hiszen nem a kérdezz-felelek logikája mentén működik, hanem sokkal tágabb képet láttat; benne van mindaz, „amit ott érzünk és ami ott történik, ahol a riport készül”. Épp ezért találja alkalmasabb módszernek arra, hogy prekoncepciók ellen dolgozzon, sztereotípiákat építsen le, miközben közel hoz az olvasóhoz nehéz körülmények között élő embereket. Nem csupán sajtóműfajokon belül körvonalazza történeteit, hanem irodalmi riportnak is nevezi, hiszen az irodalom eszközei segítenek megmutatni és átérezni valóságot.  

Dobray Sarolta többek között hajléktalanszállókra, telepekre látogat, így találkozik történeteinek főszereplőivel. Amikor Harbula Hajnalka ennek kapcsán arról érdeklődik, mennyire nehéz a riporternek elérni, hogy a beszélgetőtársai megnyíljanak, Dobray Sarolta rögtön átfordítja a kérdést, és teljesen más perspektívából közelít a problémához. „Nem az a lényeg, hogy ő mennyire nyílik meg – meséli – hanem hogy én mennyire tudok közel menni.” Úgy véli, ha a riporter befogadóan közelít, a riport alanya is megnyílik. Ezt a gondolatot általános szinten is működőképesnek találja; úgy tartja, környezetünkhöz való viszonyulásunkon kell változtatnunk, a közeledés módján kell dolgoznunk, meg kell tanulnunk figyelni másokra, emberként közeledni a kilátástalan helyzetben lévőkhöz is. Dobray Sarolta ezt az elvet próbálja működtetni úgy hivatásában, mint a mindennapi helyzetekben.

Összes hónap szerzője
Legolvasottabb