Fotó: Csíkszeredai Könyvvásár, Facebook
No items found.

Lefolyni a fürdővízzel – Imre Eszter kötetének bemutatója

Fotó: Csíkszeredai Könyvvásár, Facebook

Imre Eszter Napsugár kisasszony tizenkét madara című kötete kezdetben felnőtteknek szóló történetekből állt volna – így tervezte a szerző, aztán mégiscsak másképp alakult. Valamikor az alkotás folyamatában derült ki, hogy az a Napsugár kisasszony, akit a szerző elképzelt, nem egy felnőtteknek szóló kötet, hanem egy kiskamaszoknak szóló meséskönyv szereplője. A szerzővel és a kötet illusztrátorával Péter Beáta újságíró beszélgetett a VIII. Csíkszeredai Könyvvásár keretén belül megrendezett könyvbemutatón, május 11-én délután.

A kötet Napsugár kisasszony félelmekkel és kalandokkal teli világát mutatja be, tizenkét hónapon át, tizenkét út során, tizenkét madár segítségével. A szerző a kötet szerkezete kapcsán megjegyzi, már kezdetben biztos volt abban, hogy bizonyos értékek köré szeretné építeni a meséit, ehhez kereste a keretet, amely könnyebb olvashatóságot biztosít a történetek számára. Az értékek kiválasztásában azokat részesítette előnyben, amelyeket ő maga is átadna majd gyerekének, ilyen például a hűség, bátorság, őszinteség.

Napsugár kisasszony a kalandok során ezeket az értékeket sajátítja el, a félelmeket viszont nem legyőzi, hanem megtanul együttélni velük. Ezek közül bizonyos félelmeket általánosnak tarthatunk ebben a korban: ilyen a kigúnyolástól vagy a kiközösítéstől való félelem. Napsugár kisasszonynak viszont furcsa félelmei is vannak: fél attól, hogy ha valakiről fénykép készül, az örökre megszűnik létezni, fél attól is, hogy ha kihúzza a dugót a fürdőkádból, ő is lefolyik a fürdővízzel együtt. Imre Eszter megjegyzi, Napsugár kisasszony félelmei személyes gyerekkori félelmeken alapulnak. A kötet megírása után az olvasók közül többen is beszámoltak ugyanilyen, vagy hasonlóan furcsa félelmekről. Imre Eszter nem rég például arról olvasott, hogy bizonyos afrikai törzsek úgy tartják, ha fénykép készül valakiről, az illető elveszti a lelkét. A szerzőben ekkor tudatosult, ezek a félelmek nem is annyira furcsák, mint amilyennek elsőre hangzanak, hiszen szinte mindenkinek vannak hasonló gondolatai.  

Napsugár kisasszony tulajdonképpen bárki lehet – jegyzi meg Kürti Andrea. Illusztrációit azután rajzolta, hogy elkészült Zalán Tibor kötetének negyven királylányával. Napsugár kisasszony akár folytatása is lehetett volna Zalán Tibor királylányainak, de Kürti Andrea tudatosan igyekezett elhatárolódni azoktól a karakterektől, amikkel azelőtt hónapokig foglalkozott. Itt nem feltétlen Napsugár kisasszony személye fontos, ezek nem portrék, mint Zalán Tibor kötetének illusztrációi. Imre Eszter kötetében nincs is egységes karakter az illusztrációkat tekintve. Itt azok a történések, tapasztalatok válnak fontossá, amelyek Napsugár kisasszony mindennapjainak részét képezik, miközben ő tizenkét hónap alatt, tizenkét út során, tizenkét madarat összegyűjtve fedezi fel az életet.

Fotók: Csíkszeredai Könyvvásár

Összes hónap szerzője
Legolvasottabb