Olajos György: Mechanikusok
No items found.

Lilian

XXXIV. ÉVFOLYAM 2023. 13. (867.) SZÁM – JÚLIUS 10.
Olajos György: Mechanikusok

Amikor Lilian Harvey először járt a tánckarral Budapesten, rögtön beleszeretett a vidékbe. Elhatározta, hogy a Hajdúságban telepedik le, ennek okán vesz egy kastélyt Tetétlenben, ahol épp kapóra jött a Zichy család 66 holdas birtoka, rajta egy kastéllyal. Liszt Ferenc is megszállt itt anno, emlékezetes hangversenyt adott volt Zichy Géza félkarú zongorista felkérésére, akivel egy bravúrt is végrehajtottak, amikor négykezest játszottak három kézzel – tudjuk meg a helytörténeti kiállítás faláról, amely a könyvtár fala is egyben.

– Tetétlen nemesi és művészeti múltja igen jelentős hagyományokra néz vissza, tele volt műkedvelő Zichyekkel a vidék – okítja tanítványait a helyi tanító, aki kezében egy pálcával hadonászik a könyvtár falára aggatott képekre, mivel már kora délelőtt megitták az áldomást Kakukk András református lelkésszel, a presbitériumi ülés és elszámolás sikerére.

– Csak nehogy a hagyományok is visszanézzenek – jegyzi meg halkan egy elálló fülű, szeplős kisdiák, akinek ezen az egy mondatán kívül semmilyen más jelentősége nem lesz a történetben.

Nyáry Lajost a háta mögött kinevették a diákok, mert képes volt két hónapot várni leánya keresztelőjével, csak hogy Lilian legyen a keresztanya. Lilian egy forgatás miatt volt éppen akkor távol Ho­li­vúd­ban, nem nagyon követte Nyáryné hormonháztartását, de sietett haza, amint megtudta a hírt. Az enyhén imbolygó tanító ezután rövidre fogta a tárlatvezetést, mondván, hogy menjen mindenki haza és készülődjön az esti előadásra!

Lilian Harvey művésznő – eltekintve a keresztelőktől – méltán unatkozott Tetétlenben, ezért hirtelen ötlettől vezérelve megalapította a Fosztóképző Intézetet, ahol mindenfélét lehetett fosztani: kukoricát a héjától, királyt a tróntól, írókat tolltól. Az intézetnek nem volt teteje, ezzel is idomulva a község miliőjébe. A fosztóképző osztatlan sikert aratott a szintén unatkozó ifjak körében.

De ez még nem volt elég. Mit Holivúd, mit London, Berlin, Párizs, a művésznő Tetétlenben akar fellépni, feltéve, ha Tischler József megjavítja végre a beszakadt deszkát, amit a helyi néptáncegyüttes be nem kalkulált dobbantása keletkeztetett.

Magyarul nemigen tudott még Lilian, ezért hívatta Geszterédi Ödön fiatal földbirtokost, aki családilag otthon volt a germán nyelvekben, hogy tolmácsolja Nyáry tanító és kultúrfelelős felé: hálából és eleganciából elénekel pár dalt, de legfőképp a Liebeswalzert. Geszterédi egy lipicai fogattal viszonozta a művésznő bizalmát, aki ekkor már híres filmcsillag volt egy fogyókúrareklámban, mellesleg szerette a lovakat. Ami ezután történt, az történelem.

Az eseményekről később a Színházi Élet októberi száma számolt be:

„Botrányba fulladt a híres fogyókúrareklám-filmcsillag tetétleni fellépése. A művésznőt kisebb sérülésekkel a félegyházi kórházba szállították, miután az első refrénnél a színpad egyik deszkájára lépett, az felcsapódott, és törékeny testét leterítette. A falu férfiállománya egyként sietett a művésznő segítségére, az asszonyok azonban visszaráncigálták férjeiket, a nőtlenek és özvegyek versenyévé alakult így a mentési akció. Végül Geszterédi Ödönnek sikerült ölbe kapnia, és lovak híján futva vitte be a kórházba az alélt sztárt. Az esetért Tischler József helyi asztalos és kultúrkarbantartó vállalt felelősséget, akit majdnem meglincselt az esztrádműsor nélkül maradt közönség. Kínjában ugyan eldalolta a Sag mir nicht Adieu-t, de Lilian Harvey egy héttel később végleg elhagyta Tetétlent, és a francia Riviérára költözött inkább. Így maradt Tetétlen dívátlan.”


(Részben igaz történet alapján. Forrás: https://divany.hu/…/lilian-harvey-hollywoodi-csillag…/)

Összes hónap szerzője
Legolvasottabb